Avaleht Sisukaart Liigu põhisisu juurde

Miljonineiu: Investeeri iseendasse ja oma teadmistesse

Marie-Johanna Kippar | Foto: Kaisa Käsper

Instagramis tuntust kogunud Miljonineiu. Foto: Kaisa Käsper
Instagramis tuntust kogunud Miljonineiu. Foto: Kaisa Käsper

Instagramis Miljonineiuna tuntust kogunud noor naine (25) on juba kolm aastat teistele rahatarkust jaganud. Ta lõpetas Tartu Ülikooli majandusteaduse bakalaureuse cum laude ning praegu õpib Tallinna Tehnikaülikoolis magistris ärirahandust. Lisaks rahatarkuse jagamisele tegeleb Miljonineiu investeerimise, õpetamise, ettevõtluse ja meediaplaneerimisega.

Millal hakkasid rahatarkusele tähelepanu pöörama?

Ausalt öeldes, ma ei oskagi sellele kunagi täpselt vastata, sest ma ei mäleta teekonna algusaega. Rahatarkus on minuni vaikselt hiilinud läbi erinevate tegevuste. Kui ma olin 14-aastane, läksin esimest korda suvel tööle ning sealt hakkas pihta minu teekond rahakogujana. Sellel ajal ma ei teadnud rahatarkusest midagi, aga tahtsin raha kõrvale panna. Kogusin seda enda kontole ja osa sellest hoidsin sularahana sahtlis, kuid ei investeerinud oma raha, sest ma isegi ei olnud sellel ajal investeerimisest mitte midagi kuulnud. Kui ma ülikooli majandust õppima läksin, rääkisid kõik investeerimisest ja Warren Buffetist ja mina tubli tüdrukuna viisin ennast asjadega kurssi, kuid kohe ei alustanud. Kogusin natukene hoogu ja teadmisi enne, kui julgesin teha oma esimesed sammud.

Nimeta 3 rahatarkust, mis on sinu jaoks kõige olulisemal kohal.

Ma arvan, et teekonna alguses on kõige olulisem koguda endale rahavaru ootamatusteks. Alustades ei pea olema veel soovi kohe investeerida, kuid rahatargalt käitumiseks on meelerahufond väga oluline. Mida see tähendab? Meelerahufond on tagavara ootamatusteks – näiteks, kui kaotad töö, läheb auto katki või juhtub endaga midagi. Meelerahufond võiks anda inimesele meelerahu nagu ka selle nimi ütleb. Iga kell tead, et raha on kõrvale pandud ja kui midagi peaks juhtuma, siis vähemalt raha pärast ei ole vaja muretseda.

Teine oluline rahatarkuse mõttetera käib kokku mõtteviisiga. Oluline on, et inimene ei elaks üle oma võimete. Meie maailmas esineb väga palju kadedust, mis toob esile selle, et soovitakse näida paremas seisus kui naabrimees, sõber/sõbranna, lähedane või tuttav. Samas ei tea me kunagi, kuidas keegi on endale ühe või teise asja ostnud. Seega on oluline elada oma elu võimete kohaselt, näiteks reisile minekuks ei ole mõistlik laenu võtta. Kui reisida ei saa, siis tähendab see seda, et on vaja sissetulekuid tõsta. Nii on ka teiste asjadega. Enne ostu tuleks läbi mõelda, kas ma saan seda endale lubada.

Kolmas oluline asi on investeerida oma teadmistesse. Meie oskused ja teadmised on need, mis viivad meid elus edasi. Need on vara, mida mitte keegi ei saa meilt ära võtta ning tänu millele on meil võimalik edasi areneda.

Millised nõuanded annad noorele, kes soovib investeerida – mis on esimesed sammud, mille peale mõelda?

Esimesena tuleb investeerida iseendasse ning õppida juurde uusi teadmisi loe raamatuid, kuula podcaste, suhtle inspireerivate inimestega. Teiseks tee ülevaade oma kuludest ja tuludest ning seejärel hakka igakuiselt raha säästma. Maksa endale alati esimesena ning alles siis hakka raha kulutama muude asjade peale. Kogu endale meelerahufond ootamatuste jaoks ning tegele oma sissetulekute suurendamisega. See on ka põhjus, miks ütlesin, et investeeri kõigepealt iseendasse: mida rohkem suudad pakkuda väärtust, seda rohkem saad ka raha teenida.

Kui eelnevad sammud on tehtud, alusta ka investeerimisega. Kui oled tööle asunud, siis esimesena asjana tee korda pensionisambad. Raha suunamine II ja III pensionisambasse on ka investeerimine. Kui need on korras, siis saad juba edasi vaadata.

Nimeta oma lemmikud podcastid. Miks just need?

Mul on ainult üks lemmikpodcast ning selleks on Rahareede, sest Kristjan Liivamägi ja Katri Teller rääkisid podcastis nii vahvalt rahateemadest. Seda kuulates peaks küll igaüks endale mõtteid saama, kuidas rahatargemalt käituda.

Nimeta raamatuid, mida peaks investeerimisest huvitatud inimene kindlasti läbi lugema.

Kindlasti tuleks lugeda järgnevaid raamatuid:

  • Kristi Saare “Kuidas alustada investeerimisega?”

  • Jaak Roosaare kõik raamatud, kuid alustada võib raamatuga “Rikkaks saamise õpik”

  • Kristjan Liivamägi, Tarvo Vaarmets ja Tõnn Talsepp kirjutasid kolm raamatut, kuid taaskord võib alustada esimesest raamatust “Rahaedu põhimõtted”

Kuidas hoiad tasakaalu õppimise, eraelu, töö vahel?

Kahjuks pean tõdema, et selles osas ei ole mina eriti hea eeskuju. Minu jaoks on tasakaalu hoidmine meeletult keeruline, sest ma ei oska öelda ei. Lahedaid projekte on nii palju, et tahaks kõike teha, kuid on vaja ka tööl käia, õppida, leida aega sõprade ja pere jaoks ning vahel ka lihtsalt terve päeva vedeleda. Siiani on minu tervis olukorra paika pannud ja märku andnud, kui on taas puhkust vaja. Üritan tulevikus targem olla ja sellest varem aru saada, et ei peaks vabu päevi haigena voodis veetma.

Küll aga mul on siiski üks nipp, mis mind on viimasel ajal aidanud. Ma planeerin oma kalendrisse ka puhkused. Isegi, kui puhkehetk on ainult paar tundi, see läheb mulle kalendrisse kirja, et ma ei unustaks leida aega iseendale.

Kas oled tundnud stressi? Kuidas seda leevendad?

Loomulikult olen tundnud enda kiire elutempo juures stressi ja isegi mitmeid kordi, kuid ajapikku olen õppinud sellega toime tulema. Mind aitavad mitmed tegevused ja enda hobid: looduses jalutamine, sõbrannadega jutustamine, muusika kuulamine, tantsimine ja kokkamine. Ma tajun üldiselt väga hästi ära, kui mul on tekkinud stressist tingitud ärevus ning vahepeal piisab ka lihtsalt kolmest minutist hingetõmbepausist, et tagasi reele saada.

Milline on sinu tulevikuplaan peale ülikooli lõpetamist?

Suures plaanis tahan jätkata sama rada, millel praegu sammun. Soovin õpetada ikka rahatarkust. Praegune magistriõpe aitab mul ennast täiendada ning tänu saadud teadmistele enda investeerimisportfelli paremini juhtida ja seeläbi ka teisi aidata.

Millised on sinu selle aasta eesmärgid seoses Miljonineiuga?

Kui aus olla, ei pannudki ma väga palju endale selleks aastaks eesmärke seoses Miljonineiuga, sest hetkel on minu jaoks oluline tegeleda magistriõpingutega, et saaksin oma jälgijaid veel rohkem aidata ja arendada neid nende teekonnal. Selleks on mul vaja ka ennast arendada.

Eesmärkide alla said aga kirja mõned projektid, mis on sellel kevadel, suvel ja sügisel tulemas. Sellel kevadel korraldan koos Anete Juurikuga naistele suunatud naiseliku rikkuse nädalavahetust, kuhu on oodatud kõik naised, kelle jaoks on oluline arendada ennast enesearmastuses, rahatarkuses ja füüsilises tervises. Suvel on mul tulemas koos Riin Mäesaluga rahatarkuse tuur üle Eesti, mille käigus külastame kümmet linna. Sügisel stardib jälle Miljonineiu Investeerimiskool, seekord juba III lend.

Milline on sinu parim/meeldivaim kogemus rahatarkuse jagamisega seoses?

Minu kõige meeldivamad kogemused on need, kui inimesed kirjutavad mulle peale koolitust või mentorlust, kui palju nad said motivatsiooni ja uusi mõtteid. Iga selline kiri liigutab mind väga.

Kui sa oled rahaliselt vaba ja ei peaks enam töötama – millega sa siis tegeleksid?

Tegelikult tegeleksin täpselt sellega, millega praegugi tegelen. Jagaksin rahatarkust ja õpetaksin matemaatikat, sest need on kaks asja, mis mul silma särama panevad. Ja loomulikult reisiksin natukene rohkem, kui praegu oma kiire graafiku kõrvalt teha saan.

Siin saad tutvuda Miljonineiuga lähemalt:

Koduleht: www.miljonineiu.ee

Instagram: @miljonineiu