Avaleht Sisukaart Liigu põhisisu juurde

Võidab see, kes…

Annika Mäe | Foto: erakogu

Annika Mäe. Foto: erakogu
Annika Mäe. Foto: erakogu

Peagi on aeg öelda hüvasti aastale 2021. Kuid enne seda on Peegli toimetusel oma lugejatele mõned olulised sõnumid. Sõnumid, mis tasub kindlasti kaasa võtta ka järgmisse aastasse.

Nimelt räägime seekordses numbris elust ja surmast. Tänavuse aasta 100 kõige mõjukama inimese hulka valitud EELK peapiiskopi Urmas Viilmaga tegi intervjuu Karmen Kaukver ning muuhulgas jagas piiskop päris ilmalikus laadis soovitusi ka elu ja surma teemadel. Eks ole advendi- ja jõuluaeg just see periood aastas, kui tasub aeg korraks maha võtta ja pilk sissepoole pöörata.

Käesoleva numbriga tahame tähelepanu juhtida ka sellisele teemale, mis võib vahel olla tõepoolest elu ja surma küsimus. Nimelt tuleb juttu raudteeohutusest. Monika Lilles on sel puhul teinud intervjuu MTÜ Operation Lifesaver Estonia esindaja Tamo Vahemetsaga ning loos ei puudu ka mõtlemapanev videomaterjal raudteerööbastel toimunust.

Teadlikkuse seisukohalt on Helena Hanna Juht tõstatanud jõulueelselt eriti tähtsa küsimuse ehk milline on parim kingitus. Siinkohal tuleb juttu tõeliselt keskkonnasäästlikust elustiilist, mida viljeleb ja õpetab teistelegi rohemüksamise koolitaja Liisa Aavik.

Elustiiliteemasid on seekordses numbris teisigi. Kas oled kunagi mõelnud, et võiks lasta teha endale tätoveeringu või on neid sinu kehal juba mitu? Aap Andreas Rebase intervjuu Eesti ainukese tätoveerimissalongi juhataja Erika Maaltiga avab ukse tätoveerimismaailma lavatagustesse ning annab mõned praktilised näpunäited.

Aga ehk on hoopis mõte maailmaränduri elust see, mis vere vemmeldama paneb? Kas on isiklikus bucket list’is ehk mõni konkreetne paik maamunal, mida aastal 2022 avastama minna? Atsi ja Kätlyni jaoks on selleks sihtpunktiks Iraan, kuhu nad ka parasjagu teel on – jalgratastega! Kahe sitke ja seiklusjanulise reisiselliga tegi intervjuu Annett Kreitsman.

Seekordsed seiklused aga siin veel ei lõpe. Anna-Liisa Blaubrük käis Islandil vaalu vaatlemas ning Darja Maskin külastas Taani populaarseimat kunstimuuseumi Louisianat. Mõlemast kogemusest valminud reportaaži saab lugeda Peegli 28. numbrist.

Kui ülalmainitud reisilugude peategelased tegid otsuse asuda avastusretkele vabatahtlikult, siis Ülo Perlil ei olnud valikut, kas minna nõukogude armee koosseisus kaheks aastaks Afganistani sõdima või mitte. Lihtsalt tuli minna ning ellujäämine sõltus juba saatuse tahtest. 1980. aastate algusest pärineva mälestusloo oma isast on kirjutanud Madis Perli.

Tegelikult pole oluline, mis numbrit kannab käesolev aasta või käesolev Peegel. Kui meil on praegu veel aasta 2021, siis näiteks Iraanis on aastanumbriks 1400. Oluline on hoopis see, milliste uute kogemuste ja teadmistega me siit järgmisse numbrisse suundume. Mina usun, et erinevad, nii head kui halvad kogemused on inimelu ainus mõte ja võidab see, kes oskab nendega midagi tarka, ilusat ja head peale hakata.

Seega soovin Peegli lugejatele sisekaemuslikku jõuluaega, teadlikke otsuseid ja uusi, teistmoodi kogemusi saabuval aastal.