Avaleht Sisukaart Liigu põhisisu juurde

Kui võimalik, ole aus!

Karoliina Kruusmaa | Foto: erakogu

Karoliina Kruusmaa. Foto: erakogu
Karoliina Kruusmaa. Foto: erakogu

Elame tõejärgsel ajastul, kus väärinfo ja vandenõuteooriad levivad hoogsalt. Ühiskonnas on palju usaldamatust: poliitikute, teadlaste, ettevõtete, teist keelt kõnelevate või erineva maailmavaatega inimeste vastu. Kõhklused ning teadmatus sünnitavad ärevust ja stressi. Tõde seevastu pakub kergustunnet.

Viimasel ajal olen üha sagedamini kuulnud, kuidas tüüpiline vestluse alustamise küsimus on saanud juurde ühe väikese, aga kõneka täienduse: „Kuidas sul päriselt läheb?”. Mulle tundub, et rohkem läbipaistvust, avameelsust ja ausust – eriti inimeste omvahelises suhtluses – pakuks teatavat emotsionaalset tuge ebakindlatel aegadel toimetulekuks.

Mõtle minuga hetkeks kaasa. Mis juhtuks, kui kõik inimesed oleksid läbinisti ausad? Sinu sõbrad, kolleegid, tööandja ja pere räägiksid avatult ning süütundeta seda, mida nad päriselt mõtlevad. Oleksid sa õnnelikum, teades, mida inimesed sinu ümber vajavad ja soovivad? Kas tuleksid tõega toime? Ausus ei pea ilmtingimata väljenduma küünilisuses või haavavas otsekohesuses. Siirus ja (enese-)usaldus on need, mis aitavad mõtteid puhtsüdamlikult väljendada ning kasvatavad teiste silmis pikaajalist usaldust, muutes öeldu ja tegude taga olevad kavatsused selgeks.

Aus olemine kätkeb julgust olla haavatav, kuid see ei näita inimese nõrkust. On leitud, et kui kvalifitseeritud tööotsija tunnistab oma puudusi, saab ta soovitud positsiooni ligikaudu kolm korda tõenäolisemalt kui siis, kui ta püüab teeselda täiuslikkust1. Seda kinnitavad ka värbamiseksperdid, kes andsid intervjuu seekordsesse Peegli numbrisse

Mõistan, et alati ei ole aus olemine kõige lihtsam ega ka ratsionaalsem valik. Kui aga vähegi võimalik, siis on see minu meelest suund, mille poole püüelda. Nii jätad teistele vähem dešifreerimisruumi ning annad inimestele võimaluse end paremini mõista.

Ja veel! Loodan, et leiad sellest Peegli numbrist mõnusat lugemist. Artikleid ühendavaid katusteemasid võib tähelepanelik lugeja märgata mitmeid – rahatarkus, tudengielu ja uued algused – kuid kindla fookusteema juurde jäämine ei olnud kirjutades peamine eesmärk. Peatoimetajana soovisin, et iga autor saaks peegeldada oma loos seda, mille kohta ta ise uudishimuga loeks. Pärast lugemist võid meile julgelt kirjutada ausa tagasiside Peegli Facebooki lehe vestlusaknasse!